citisus citisus
698
BLOG

Czy nowy minister Szczurek świadomie łamał prawo?

citisus citisus Polityka Obserwuj notkę 3

Właśnie zapadł wyrok w sprawie zmowy 20 banków mającej na celu wyłudzenie od obywateli i instytucji nienależnych zysków. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał rację urzędowi antymonopolowemu, że doszło do zmowy przy ustalaniu przez banki opłat interchange. Niestety, mimo upływu 6 lat wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

 

Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z 2006 r. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że stawki opłat interchange zostały odgórnie ustalone przez banki, które porozumiały się w celu zapewnienia sobie stabilnego źródła przychodów z każdej transakcji dokonanej kartami Visa lub MasterCardoraz, że wysokość opłaty interchange nie opierała się na rzeczywistych kosztach ponoszonych przez banki na rozwój i funkcjonowanie systemu płatności, ale została odgórnie ustalona przez przedsiębiorców. W opinii Urzędu nieuzasadnione ekonomicznie koszty obsługi transakcji bezgotówkowych mogły przekładać się na wyższe ceny także dla konsumentów płacących gotówką, ponieważ placówki handlowe nie różnicują cen ze względu na środek płatności. Praktyka ta miała trwać 13 lat.

Gwoli wyjaśnienia opłata  interchange to należność pobierana przez bank wydający kartę od każdej płatności kartą, zarówno debetową, jak i kredytową. Opłaty te są w Polsce najwyższe na świecie i sięgają 1,5% i są pewnego rodzaju ewenementem. Średnia unijna to 0,5-0,7%. 

A teraz do meritum sprawy. Jednym z ukaranych banków jest ING Bank Śląski. W tym banku od wielu lat pracował nasz nowy Minister Finansów. Najpierw jako ekonomista, a później jako Główny Ekonomista ING, czyli osoba odpowiedzialna za decyzje finansowe Banku. Zatem czy nasz Minister świadomie łamał polskie prawo mając na uwadze dochody zagranicznego właściciela banku??  

 

Pewne światło na to rzuca członkostwo nowego Ministra w Polskim Stowarzyszeniu Ekonomistów Biznesu. PSEB jest stowarzyszeniem elitarnym i nieco tajemniczym. Nowi członkowie muszą uzyskać rekomendację jednego z członków, a następnie akceptację dwóch osób z pięcioosobowego Zarządu. Członkowie stowarzyszenia składają deklaracje zachowania tajemnicy.

 

Czy na tym gremium podejmowane są decyzje w wspólnej polityki banków?Można się domyślać, że tak, skoro członkami tej grupy są w większości Głowni Ekonomiści ukaranych przez UOKiK Banków.

 

I na koniec czyjego interesu będzie pilnował nowy minister skoro o członkach PSEB tak się wyrażał Dariusz Rosati: "To prawda, ze tworzą je kompetentni ludzie. Tylko że oni myślą kategoriami swoich pracodawców: banków nastawionych na szybki zysk. Kiedy RPP podjęła decyzję niezgodną z ich oczekiwaniami, członkowie PSEB bez pardonu atakowali Radę w mediach."

Zresztą na spotkania z członkami stowarzyszenia chodzili min.: L.Balcerowicz, Kołodko, Raczko, Borowski, Zyta Gilowska, J.Hausner.

Członkowie RPP Stanisław Owsiak, Andrzej Wojtyna na pytanie dlaczego najważniejsze osoby w państwie spotykają z członkami stowarzyszenia odpowiadają cyt. "Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta: nikt nie odważy się lekceważyć zwartej i wpływowej grupy ekonomistów mającej dobre kontakty z mediami".

 

Czyli państwo w państwie? V władza?

citisus
O mnie citisus

Czytaj by wiedzieć co inni myślą, nie czytaj by myśleć samemu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka